Czym jest ślub humanistyczny


Ślub to bardzo ważna uroczystość dla młodej pary. Niektórzy chcą się pobrać w kościele, inni w urzędzie stanu cywilnego. Jest jednak ceremonia, która nieco się różni od tych dwóch. Mowa tu o ślubie humanistycznym. To idealna opcja dla osób, które chcą nadać uroczystości nieco bardziej indywidualnego charakteru. 

Czym jest ślub humanistyczny

Wiele osób chciałoby, by ich ślub był wyjątkowy. Pragną być w centrum swojej uwagi. Czasem zwykła ceremonia nie jest dla nich wystarczającą. Decydują się więc na coś, co będzie ich indywidualnym sposobem na wyznanie miłości i przyrzeczenie wierności drugiej osoby. To umożliwia im właśnie ślub humanistyczny. Na czym on polega? W centrum tego wydarzenia są tylko małżonkowie. Przysięgają oni tylko sobie. Podczas tego wydarzenia wygłaszają przemowę, której nikt dotąd nie usłyszał. Jest ona szczególna, bo słowa płyną prosto z serca i dotyczą tego, jak wspaniała jest relacja dwojga ludzi. Przy zawieraniu małżeństwa asystuje tak zwany celebrant. Pomaga on przyszłym małżonkom w przygotowaniach i ustala z nimi szczegóły. To on wypowiada najsłynniejsze słowa: ogłaszam Was mężem i żoną (żoną i żoną lub mężem i mężem). Takim celebrantem może być bliska osoba, na przykład rodzeństwo lub przyjaciel.

Nie ma on ograniczeń. Z takiej ceremonii może skorzystać każdy: osoby po rozwodzie, pary homoseksualne i ludzie, którzy nie lubią sztywnych, urzędowych ślubów. Nie ma też wytycznych dotyczących miejsca. Nada się do tego dom, plaża nad morzem lub szczyt górski. Od pary młodej zależy to, gdzie będą sobie przysięgać. Pora również nie gra roli. 

Ślub humanistyczny w Polsce

W Polsce ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej – przeczytaj na www.zankyou.pl. Osoby, które go zawierają muszą zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku osób homoseksualnych zatwierdzenie ślubu przez polski urząd jest niemożliwe. Ten rodzaj ceremonii spotyka się on z krytyką środowisk kościelnych i konserwatywnych. W kraju nad Wisłą działają jednak specjalne agencje, które wesprą zainteresowanych. 

Osoby chcące udzielać ślubu powinny zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym.